MMS (aneb bílé zuby snadno a rychle)

MMS neboli Miracle Mineral Solution (či Supplement) je jeden z fenoménů alternativní „medicíny“ dnešní doby. Česky to lze přeložit jako Zázračný Minerální Roztok (či Doplněk). Ve své základní podobě jde o 28% roztok chloritanu sodného (NaCl02) (tzv. MMS1), na trhu je však řada dalších obměn ve formě různých koncentrací, např. ředěný CDS, a nová modifikace MMS2, obsahující chlornan vápenatý (Ca(ClO)2). Chloritan vápenatý je průmyslové bělidlo, využívá se též ve vodárenském průmyslu jako silné oxidační činidlo.

V roce 2006 Američan Jim Humble publikoval svoji knihu The Miracle Mineral Solution of the 21st Century, která celou kampaň odstartovala. Nepodařilo se mi přesně zjistit, co tento pán dělal předtím, podle různých stránek jeho fanoušků jde o metalurga, chemika, jindy leteckého inženýra, fyzika nebo dokonce lékaře. Dle jeho tvrzení šlo o objev zcela náhodný až zázračný, když se při zlatokopecké výpravě náhodou vyléčili z malárie dva domorodci, kteří vypili chloritanem vydezinfikovanou vodu. Ve své knize popisuje obsáhle vědeckými pojmy, jak má MMS fungovat. Dle jeho tvrzení „léčí 95% známých nemocí“, včetně „rakoviny, AIDS, malárie, žloutenky, autismu, psychických poruch, oparů, Crohnovy nemoci, plynatosti, nespavost, chřipku a malá prsa, ale to poslední jenom u žen. Ehm. K správnému fungování „léku“ je nutno jej napřed „aktivovat“ slabou kyselinou, nejlépe kyselinou citronovou, dle doporučených protokolů, kterých je na internetu celá řada. Výsledkem reakce chloritanu a kyseliny je oxid chloričitý, který dle autora MMS „v těle vyhledává škodlivé látky, škodlivé bakterie, viry a rakovinové buňky“ a ničí je. Lék si našel na internetu řadu příznivců, kterým MMS výborně zafungovalo a nedají na něj dopustit – alespoň dle zpráv internetových diskuzí.

Selský rozum říká, že pokud něco léčí všechno, od autismu po rakovinu, je třeba se mít na pozoru. Zpravidla takovéto poplašné zprávy ignoruji, ale poté, co jsem se s touto látkou setkal v praxi, jsem se rozhodl o MMS „taky něco napsat“. Šlo o mladou pacientkou, která odmítala onkologickou léčbu rakoviny plic a léčila se alternativně napřed vitamínem C, který ji ovšem nezabral, neboť se do 4 měsíců objevily metastázy v mozku – pro srovnání – při chemoterapii se nemoc většinou drží přinejmenším 10-12 měsíců stabilní nebo se i zmenší). Následovala další alternativa, MMS, o kterém si byl zejména manžel jistý, že zabere. Nezabralo a žena za několik měsíců zemřela. Přitom MMS dle svého tvůrce má po kontaktu s rakovinovou buňkou „okamžitě vytrhnout pět elektronů, což se podobá mikroskopické explozi – pro člověka neškodné, ale pro patogen smrtící.“ Tomu vytrhávání elektronů bych i věřil, neboť oxid chloričitý je oxidační činidlo. Málokdo ze zastánců alternativní medicíny se však pozastavuje nad tím, že většina ostatních alternativních autorů klade důraz na antioxidanty – tedy děj opačný. Zastánci MMS si přesto stojí na svém. Je zajímavé, že Humble MMS nevyzkoušel v roce 2009, kdy byl na operaci nádoru páteřního kanálu. Nebo snad MMS zkoušel a nezabralo mu?

Je nutno podotknout, že jeho tvrzení nebyla nikdy podpořena žádnou vědeckou objektivní studií. Sám strůjce MMS se jimi nechce zdržovat. Dovolím si citovat jeho vlastní slova: „Doposud nebyly provedeny žádné dvojitě nebo trojitě slepé studie či klinické pokusy dokazující, že MMS předchází malárii a rakovině. Plnohodnotné provedení těchto testů tak, aby něco prokázaly lidem z lékařské profese, bohužel vyžaduje početné ošetřovatelky, lékaře, laboranty a vědecké přístroje,“ píše Humble v jednom článku na českém webu věnovaném MMS. „Než by jim lékaři byli vůbec ochotni věnovat nějakou pozornost, přišly by takové testy na miliony dolarů. Na to prostě nemáme prostředky a ani se nepokoušíme cokoli dokazovat lékařům. Osobně jen chci pomáhat lidem ke zdraví a rád vidím, jak jim to zlepšuje kvalitu života. U vědomí, že dnes potřebné finanční prostředky nemáme, si s lékaři nechceme dělat starosti, jsou tady přece tisíce lidí, kteří věří v MMS a mým zájmem je pomáhat jim, jak můžeme.“ (www.technet.idnes.cz).

Jenomže v tom je právě ten problém. Dosud objektivně sledované případy užívání MMS vykazují jen úlevu od různých subjektivních potíží. Výskyt této úlevy odpovídá výskytu účinku placeba obsahujícího mléčný cukr laktózu. Naopak je popsána řada případů nevolnosti, zvracení, průjmy, poleptání dutiny ústní a jícnu a dehydratace, způsobené solným roztokem a také následných zvracením či průjmem. Dehydratace v několika případech vedla ke smrti. Velmi četný je zánět kůže po kontaktu s látkou. Pravdou je, že MMS bakterie i rakovinné buňky zabíjí stoprocentně. Je to totiž silně korozivní (žíravá) látka. Zabíjí ovšem i lidské buňky a hodné bakterie, pokud je do zkumavky s roztokem přimícháte. Jakožto oxidační látka poškozuje kyslíkovými radikály jakoukoli bílkovinu či DNA, se kterou se dostane do styku. Opakované oxidační poškození buněk pak má rakovinotvorný potenciál. Lidský organismus užívání MMS zvládá hlavně díky tomu, že je ho v přípravku nízká koncentrace – jedna lahvička typicky 25 miligramů, což obranné systémy těla zvládnou neutralizovat.

Přesto je MMS ale zázračné v jednom ohledu, a to pro pro kapsu autora a jeho prodejců. Web owndoc.com provedl jednoduchou kalkulaci: výrobní a distribuční cena 25mg chloritanu sodného a lahvičky je 20 centů, což odpovídá 5 korunám českým. Prodejní cena na internetu je 20 dolarů, čili 480 korun. To představuje 10 000 násobný zisk. Skutečně zázračný preparát. Při současném odhadovaném obratu 5 milionů zákazníků za rok, kdy zákazník kupuje průměrně 5 balení celkem (údaje opět z owndoc.com) jde o 500 milionů dolarů ročně. Není divu, že se z Jima Humbleho, který tak rád pomáhá nezištně lidem a nemá peníze na ony drahé lékařské testy, stal během pěti let miliardář (navzdory nákupům nemovitostí aj. výdajům).

Regulační úřady většiny států včetně USA, Kanady, států Evropské unie i České republiky před MMS varují. Varování hygienika ČR zní: „Chloritan sodný je látkou žíravou a zdraví škodlivou při vdechování a při styků s kůží. Obecně se při práci s chloritanem sodným nepovoluje konzumace potravin a tekutin, nepovoluje se kouření a je nutné zachovávat pravidla osobní hygieny. Při vyšších koncentracích může způsobit popálení trávicího traktu a systematické poruchy, mezi závažné zdravotní následky patří perforace jícnu a žaludku.“ V Americe, Kanadě a Austrálii proběhlo několik soudních procesů ohledně prodejců a aplikátorů MMS, kteří odrazovali pacienty od lékařské péče a tvrdili jim, že je MMS vyléčí. Např. australská žena jej aplikovala v garáži injekčně, přičemž za injekci si účtovala 2000 australských dolarů. Je přitom logické, že pokud něco léčí, mělo by to splňovat požadavky, které jsou na léky zákony kladené, zejména pak důkaz bezpečnosti. Jim Humble na tuto výzvu americká FDA (Federal Drug Agency) nereagoval a místo toho se ve chvíli, kdy věc začala zajímat státní a kontrolní úřady, přestěhoval do Dominikánské republiky, kde si nechal vystavěl nepříliš skromnou rezidenci a najal armádu právníků (a také informatiky specialisty na internetové vyhledávače, takže se propagátorské stránky frekventně objevují v horních příčkách internetových vyhledávačů). Dominikánská republika mimochodem (nebo totiž?) nemá zákon ani smlouvy o vydávání pachatelů trestné činnosti do zahraničí. Humble nelenil a prohlásil, že MMS není lék, ale potravinový doplněk, tudíž zákonu o bezpečnosti léčiv nepodléhá. Následně své tvrzení změnil a založil církev, nebo správněji sektu „Genesis II“, která vyhlásila MMS jako svátost (ano, opravdu!) a dováží jej do zemí, které neumožňují jeho distribuci jako potravinového doplňku jako svátost oltářní. Na tu jsou lékové regulační úřady opravdu krátké, navíc svátosti jsou ze zákona přece osvobozeny od daní… amen! Přijal titul hlavního biskupa. Od kazatelů-prodejců MMS příliš modliteb a víry nežádá, stačí, když se svých zisků zašlou nějaký ten desátek na „právní obranu“ MMS a jeho propagaci. Další zisk plyne z prodeje své propagační a instruktážní literatury, která je podstatně dražší než krabičky s MMS. Bohatí členové církve jsou pak na jejich stránkách vybízeni, aby zaslali jako dar díků dary do výše jednoho milionu dolarů jako poděkování za uzdravení. Propagátoři MMS jej pak na internetu prodávají většinou jako průmyslové čistidlo nebo bělidlo, aby se vyhnuli regulačním úřadům.

Podotýkám, že se mně ani novinářům nepodařilo dohledat místopisně nikoho, koho by MMS vyléčilo z nějaké vážné objektivní nemoci (nepočítám léčení z virózy 2 dny místo tří a léčbu nespavosti), přestože na internetu jsou takových svědectví stovky a tisíce. Podle jednoho zastánce se masivně používá v Africe k léčbě AIDS. Navštívil jsem tedy stránky WHO, která si toho ovšem asi zatím ještě nevšimla a ve statistikách uvádí stoupající počty nakažených a zemřelých na AIDS. Zato mě zaujalo, jak si Jim Humble trochu plete pojmy, když například uvádí, že borelioza je způsobena virem. Mě teda učili, že bakterií Borelia burgdorferi, ale možná jsem se pozapomněl. Nebo tvrzení, že „nikdo ještě nedokázal, že virus HIV existuje“, a že ty protilátky na HIV, které se používají k jeho diagnostice „kdo ví, co ve skutečnosti jsou.“ Další tvrzení, které mne zaujalo, bylo, že MMS zabíjí jen ty škodlivé bakterie a rakovinové buňky. Pokud si odmyslím, že oxidační činidlo ničí každou bílkovinu, kterou potká a nedokáže rozlišit tu na škodlivé bakterii od té na hodné bakterii (navíc řadu bílkovin má řada bakterií společnou), tak např. ty hodné bakterie ve střevě mají rády mírně kyselé pH. Vypití ve své povaze alkalického roztoku jim tedy určitě moc nepomůže. Bílkovinné znaky rakovinové buňky jsou pak z drtivé většiny stejné jako buněk zdravých, právě proto dokáže rakovina unikat imunitnímu systému a šířit se. Podobných tvrzení se na jeho stránkách nachází vícero, ale rozebrat je jednu po druhé by si vyžádalo pár desítek stran a jejich propagářoři by námitky stejně neuznali. Kritické příspěvky totiž ihned mažou. Přesto se najde vždy dost ochotných lidí, kteří si MMS koupí, ať už mu věří nebo si řeknou, že za zkoušku nic nedají (akorát 500 korun). MMS totiž těží ze zoufalství lidí, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou, a také z populární vlny konspiračních teorií. Pokud se náhodou něco pokazí, jsou propagátoři bez viny: vždyť vám prodali bělidlo na šaty a dezinfekci na vodu a vy jste si někde na internetu přečetl, že to má léčit a vypil jste to? Jó, to je vaše chyba, že jste to pili, to my jsem nikde nepsali. A pokud z toho dostanete průjem, internet má pohotovou odpověď: „To se vám ty toxiny dostávají z těla,“ pokud to nezabere, použili jste „špatné nebo slabé ředění,“ pokud vyrážku, použili jste „moc silné ředění.“ To se dá snadno napravit, stačí si koupit další lahvičku a naředit to správně.

Rada na závěr: chcete-li zbohatnout, prodávejte zázračný lék na všechno, zvláště obtížně objektivizovatelné choroby. Podmínkou je, že v názvu a vysvětlení efektu musí být vědecké pojmy (je vcelku jedno, jestli smysluplně poskládané za sebou či mišmašově jako u MMS, většina lidí tomu totiž nerozumí přece), musíte mít pěknou internetovou stránku s dobrým ratingem, přihodit si k jménu titul (vždyť ono na internetu nelze ověřit, že ten profesor, co si s vámi píše, není myslivec v hájovně), přimíchejte pár vylhaných svědectví a okořeňte špetkou konspiračních teorií o chamtivých lékařích, kteří se paktují s farmaceutickými firmami, aby ani jedni z nich nepřišli o pohádkové finanční zisky. Ještě vymyslet dobrou zkratku (MMS, MSM a SMS jsou ale již zadané) a hotovo. Já si dovolím zarezervovat zkratku SSM (Strašně Spolehlivé Mořidlo), ostatní jsou pro Vás volné. Dobrou noc!

Literatura:
http://owndoc.com/candida-albicans/miracle-mineral-solution-scam/
http://www.curezone.org/forums/am.asp?i=1160237
https://en.wikipedia.org/wiki/Miracle_Mineral_Supplement
http://technet.idnes.cz/mms-cds2-vselek-podvod-pseudoveda-dql-/veda.aspx?c=A150625_140702_veda_pka
http://www.quackwatch.org/02ConsumerProtection/FDAActions/mms/mms.html